JAKÉ GLOBÁLNÍ PROBLÉMY BYCHOM MĚLI ŘEŠIT?
„Je všeobecně uznáváno, že do roku 2050 bude svět hostit 9 miliard lidí. Aby bylo toto číslo udržitelné, bude třeba, aby se současná výroba potravin téměř zdvojnásobila. Pozemky jsou vzácné a rozšiřující se oblast věnovaná zemědělství je zřídka životaschopná. Oceány jsou nadměrně loveny a změny klimatu a související nedostatky vody mohou mít hluboké důsledky pro produkci potravin. Potravinová problematika dneška je známa – téměř miliarda lidí trpí chronickým hladem, proto je potřeba přehodnotit, co budeme jíst a jak to budeme produkovat. Je třeba odstranit neefektivitu a omezit plýtvání potravinami. Je nutné najít nové způsoby získávání potravin.“
− FAO, „Future Prospects for Food and Feed Security“, 2013
A JAKÉ JSOU DOPADY SOUČASNÝCH ZEMĚDĚLSKÝCH POSTUPŮ NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ?
Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) ve svém „Livestock’s Long Shadow“ zdokumentovala neuvěřitelně destruktivní výsledky současné živočišné výroby:
„Celé odvětví chovu hospodářských zvířat se řadí mezi dva až tři nejzávažnější environmentalní problémy jak v lokálním tak v globálním měřítku. Závěry této zprávy naznačují, že by se mělo jednat o hlavní politické zaměření při řešení problémů s degradací půdy, změnou klimatu a znečištěním ovzduší, nedostatkem vody a znečištěním vody a ztrátou biologické rozmanitosti.“
− FAO, „Livestock’s Long Shadow“, 2006
Živočišná výroba zabírá 70% veškeré zemědělské půdy a 33% plochy orné půdy na naší planetě. Kvůli stále zvyšujícím se požadavkům k nasycení populace je rozšiřována živočišná výroba, která je klíčovým faktorem odlesňování. 70% dříve zalesněné půdy na Amazonce zaujímají pastviny a krmné plodiny pokrývají velkou část zbytku. Další rozšiřování živočišné výroby, jako řešení hrozby nedostatku potravin, není životaschopnou volbou.
A POKUD ZŮSTANE PRODUKCE NA SOUČASNÝCH ÚROVNÍCH?
Kromě vyčerpání jídla budeme dále pokračovat v metodách, které evidentně poškozují naši planetu. Odhaduje se, že v současné době je odvětví živočišné výroby odpovědné za více než 18% emisí skleníkových plynů, což je vyšší podíl než odvětví dopravy. Odvětví chovu hospodářských zvířat je největším zdrojem znečištění vod, zejména díky živočišnému odpadu, antibiotikám a hormonům, chemickým látkám z koželuh, hnojivům a pesticidům používaných pro krmné plodiny. Pokud jde o biologickou rozmanitost, odvětví živočišné výroby je největším přispěvatelem k její likvidaci. Nelze tedy rozšiřovat živočišnou výrobu, abychom všechno uživili: Ve skutečnosti musíme drasticky změnit náš současný systém, pokud chceme zachovat naši planetu.
Kromě rostoucí populace a ekologických zájmů se dostupnost masa stává rostoucí otázkou. Rychle rostoucí střední třída v rozvojových zemích, zejména v Číně a Indii, vyžaduje více západní stravy, což znamená více masa. A protože nemůžeme vyrábět více masa, abychom udrželi krok s rychle rostoucí poptávkou, znamená to, že ceny rostou a budou růst i nadále.
A JAKÁ JSOU MOŽNÁ ŘEŠENÍ?
Řešení je mnoho, nicméně jedlý hmyz je svými vlastnosti a způsobem chovu jedním z řešení, které mohou přispět ke zmírnění dopadů globálních problémů.
Nebuďme ke globálním problémům lhostejní. Naučme se jíst hmyz.